Paweł Potoroczyn o naszym festiwalu

Czy jedzenie jest częścią kultury?
– Tak! I to bardzo dużą, jako kultura stołu i jako kultura gościnności, która jest jednym z najzacniejszych polskich obyczajów.

Jak zmienia się smak Polaków?
– Z jednej strony otwieramy się na smaki świata, z drugiej strony zaczynamy sobie uświadamiać, że istnieje coś takiego, jak haute cuisine polonaise. A do tego zaczynamy cenić produkty regionalne i szybko uczymy się myśleć o nich jako o markach.

Czy kuchnia, tak jak kultura może być kreatywnym narzędziem w promocji Polski w Europie?

– Zdecydowanie tak. W IAM już jest takim narzędziem. Ilekroć gdziekolwiek w świecie prezentujemy sezon kultury to zawsze zawiera on komponent kulinarny.
Angażujemy lokalnych szefów z najlepszych restauracji, jak choćby ostatnio w Turcji, do komponowania polskich potraw. Regularnie przywozimy krytyków kulinarnych w ramach naszego programu wizyt studyjnych. A także przez nasz program promocji dizajnu, zwłaszcza ceramiki, opowiadamy o naszej współczesnej kulturze stołu.

Dlaczego zdecydował się Pan wspierać markę Europejski Festiwal Smaku w Lublinie?

– Bo to bardzo ciekawy i przemyślany projekt, realizowany przez świetnych i kompetentnych ludzi z pasją, a lubelszczyzna ma realną szansę by stać się Prowansją Wschodu.

W jakim kierunku powinniśmy budować kolejne edycje, żeby stworzyć nowoczesny produkt turystyczny i kulturowy promujący Lublin w świecie?

– Generalna sugestia: trzeba myśleć marką, jej wartościami i możliwościami komunikacyjnymi. A w szczegółach - może zupy? Są szalenie polskie i mogą pokazać cały potencjał kreatywny polskiej kuchni.Paweł Potoroczyn

Dyplomata i menedżer kultury, wydawca i producent muzyczny. Od 2008 r. dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza . Absolwent Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, studiował także na Wydziale Historii.

Służbę publiczną rozpoczął w 1992r., jako prezes zarządu Polskiej Agencji Informacyjnej. Karierę dyplomatyczną rozpoczął pełniąc funkcję konsula ds. kultury w Konsulacie Generalnym RP w Los Angeles, następnie zakładał od podstaw Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, jako jego pierwszy Dyrektor.
W 2005 roku objął Instytut w Londynie. Publikował m.in. w Rzeczpospolitej, Tygodniku Powszechnym i magazynie Brief
 Culture.pl  to codziennie aktualizowany serwis informujący o najciekawszych wydarzeniach związanych z polską kulturą na całym świecie.
To największe i najbardziej wszechstronne źródło wiedzy o polskiej kulturze – oprócz informacji o wydarzeniach organizowanych w Polsce i za granicą znaleźć tu można liczne sylwetki artystów, recenzje, eseje, opisy i informacje o instytucjach kultury.Od ponad dekady portal culture.pl prowadzony jest przez Instytut Adama Mickiewicza – narodową instytucję kultury, której zadaniem jest budowanie marki Polska w wymiarze kultury oraz udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Realizując swoją misję, Instytut Adama Mickiewicza odgrywa istotną rolę w prezentacji polskiej kultury na całym świecie w wiodących galeriach, teatrach, klubach i festiwalach we współpracy z najważniejszymi partnerami: w Brukseli (Bozar, La Monnaie), Edynburgu (Edinburgh International Festival), Londynie (Southbank Centre, Barbican Centre, National Theatre, Whitechapel Gallery, London Design Festival), Berlinie (Martin Gropius Bau), Madrycie (Teatro Real), Moskwie (Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina, Festiwal Złota Maska), Nowym Jorku (Brooklyn Academy of Music, Lincoln Center) i w wielu innych miastach.

Instytut zorganizował już ponad 4 tysiące wydarzeń, m. in.: Rok Polski w Izraelu, POLSKA! YEAR w Wielkiej Brytanii oraz Zagraniczny Program Kulturalny Prezydencji Polskiej w UE. Ponadto Instytut uruchomił szereg interesujących, nadal funkcjonujących projektów, jak na przykład program promocji polskiego designu, East European Performing Arts Platform, I, CULTURE Orchestra, Polska Music, Projekt Asia.


Food Truck Festival

piątek - od popołudnia - do niedzieli do końca trwania koncertów

Browar Perła przy Bernardyńskiej 15

Kto wygrał nalewki z Borewiczem?

sobota, 6 września

Jarmark Inspiracji

4-7 września